Az irányzat fejlődésével terjed el a kollázstechnika, melynek lényege, hogy a művész sokféle anyagot - textil, papír, fém - is felragaszt egy felületre.
Pablo Picasso (1881 - 1973)
(Letöltve innen...)
A modern festészet egyik legnagyobb, legismertebb alakja, Malagában, Spanyolországban született. Rajztehetsége korán megmutatkozott, szülei támogatták ilyen irányú tanulmányait. A madridi művészeti főiskola elvégzése után 1904-ben Párizsba költözött, ettől kezdve bontakozott ki önálló festészete.A kubista festészet létrejötte neki köszönhető Az avignoni kisasszonyok c. műve az első kubista akotás. Alakjai mértani formákból épülnek fel, egyszerre több nézetből is ábrázolva. Néhány arc a képen afrikai törzsi maszkra emlékeztet.
(Letöltve innen...)
Kollázsa pl.:
Picasso : A gitár (1914)
Picasso a humanizmus eszméit képviselte; Guernica (1937) c. képével a fasizmus barbár, értelmetlen pusztításai ellen tiltakozott. A mű a német bombázók által földig rombolt spanyol falu tragédiájának állít emléket. Montázshoz hasonló, drámai hatású, hatalmas kép, erős fény-árnyék kontrasztokkal, mely kusza, torz, egymáshoz képest aránytalan figurákkal.
(Letöltve innen...)
Picasso egész életművére jellemző a folyamatos útkeresés, megújulás. Az 1950-es években rengeteg szobrot készített változatos anyagokból, különböző darabokból összerakva. Plasztikái inkább fémszerkezetek, amelyekbe szemétből vett elemeket is beleépített. Szellemes, sokrétű alkotások.(Letöltve innen...)
A '60-as években a kerámiával, kerámiatálak készítéséval foglalkozott, amelyeket humoros figurákkal díszített.
(Letöltve innen...)
Egy másik jelentős kubista alkotó, Georges Braque (1882 -1963) először a fauvok irányzatába kapcsolódik, első kubista tájképei 1907-től készültek.
(Letöltve innen...)
Gyakran alkalmazta a kollázstechnikát is. Kísérletezései során rájött, hogy egyestárgyak képe annyira beleeivódott az emberek képvilágába, hogy elég csak néhány vonallal érzékeltetni formájukat, máris a tárgy asszociálódik hozzá. Elgondolása alapján születtek meg az olyan képek, mint a Hegedű és pipa (1913) c. kollázs.(Letöltve innen...)
Órai bemutató itt...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése